Pożyczka pozabankowa. Jak wyjść z długów?

Pożyczki pozabankowe kuszą ofertami. Dowiedz się na co musisz zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu takich zobowiązań oraz co zrobić w sytuacji, gdy popadłeś w długi.

Zadłużenie gospodarstw domowych w bankach i SKOK-ach na koniec III kwartału 2012 roku wyniosła ponad 500 mld złotych. Aby pozbyć się długów, każdy z obywateli, powinien oddać prawie 14 tys. zł. Ale i wówczas bilans nie wyszedłby na zero, ponieważ nie wiadomo dokładnie ile pieniędzy zostało pożyczonych w różnego rodzaju parabankach.

Najpopularniejszym celem kredytu jest zakup sprzętów domowych (AGD, elektronika, meble. itp.), remont oraz zakup samochodu. Tylko ok. 2% pożyczkobiorców wzięło kredyt w instytucjach pozabankowych, ale to te właśnie podmioty sprawiają, najwięcej kłopotów pożyczkobiorcom.

W tzw. parabankach pożyczkę może otrzymać praktycznie każda osoba, która ma zdolność do czynności prawnych. Podmioty te często nie interesuje czy mamy zdolność kredytową, jednocześnie nie wiedzą nic o naszych możliwościach uregulowania zaciągniętego zadłużenia. Prawda jest taka, że tylko nieliczne sprawdzą nasze możliwości finansowe uregulowania długu.

Szczególnie teraz podmioty kuszą nas możliwością wzięcia darmowej pożyczki, bez zaświadczeń o dochodach. Jest to świetny chwyt marketingowy, który przyciąga nowych klientów, skuszonych darmową pożyczką. Łatwe i szybkie otrzymane pieniądze, spowodują, że osoba szukająca następnej pożyczki wróci do tego samego pożyczkodawcy, tylko, że tym razem otrzyma ją już na „normalnych” warunkach.

Nie wszystkie firmy oczywiście żerują na osobach w trudnej sytuacji finansowej. Jest kilka, które można od razu odrzucić i nigdy nie zaglądać do ich oddziału, ale i są takie, którym można zaufać.

Jedną z najważniejszych zasad przy zaciąganiu jakiegokolwiek zobowiązania jest przeczytanie umowy! Jeżeli coś jest niezrozumiałe, to należy zapytać i poprosić o dodatkowe wyjaśnienia. Jednocześnie warto przejrzeć kilka ofert firm pożyczkowych i wybrać stosunkowo najlepszą. Jeżeli chcesz zaciągnąć pożyczkę w danej wysokości, poprosić każdą potencjalną firmę o wyliczenie całkowitej kwoty spłaty pożyczki, zapytać się o możliwości wcześniejszej spłaty, prolongaty w spłacie oraz uzyskać informacje na temat dodatkowych kosztów: obsługa domowa, monity ponaglające do spłaty, spóźnienie się ze spłatą raty lub pożyczki w terminie – to wszystko kosztuje!

Pamiętaj jednocześnie o swoich prawach, zapoznaj się ustawą konsumencką, wiedz, że możesz odstąpić od pożyczki w terminie określonym w ustawie.

Co jednak zrobić, gdy pętla zadłużenia zaciska się na szyi? Jeżeli nie możesz sobie poradzić ze swoim zadłużeniem, nie panikuj! Nie ma sytuacji bez wyjścia! Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie poradzisz sobie ze swoim zadłużeniem w banku, możesz skorzystać z usług firm pomagającym wyjść z długów. Skontaktuj się z nimi i uzyskaj bliższe informacje.

W późniejszym etapie naucz się racjonalnie zarządzać swoim domowym budżetem. Twój dom nie jest państwem, nie możesz się w nieskończoność zadłużać i wypuszczać obligacje na pokrycie długów. Musisz prędzej czy później ustabilizować budżet, poszukać możliwości zaoszczędzenie kilku złotych miesięcznie. Sprawdź dostępne publikacje na temat finansów domowych, czytaj i wprowadzaj zmiany, które poprawią twoją sytuację finansową.


Oddłużanie, publikacje na temat finansów domowych: Jak wyjść z długów?

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.