Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Autor: bunitas

Pacjenci zmagający się z niedoczynnością tarczycy bardzo często wspominają, że rozpoznanie choroby nie było w ich przypadku najłatwiejszym zadaniem, lekarzom zaś zdarzało się stawiać błędne diagnozy.

Trudno się temu dziwić. Objawy niedoczynności tarczycy bywają bardzo niejednoznaczne. Wpływ na nie ma przy tym nie tylko stan zaawansowania choroby oraz wiek pacjenta, ale również jego ogólna kondycja.

Bywa i tak, że symptomy sugerujące problemy z tarczycą są mniej czytelne, tłumią je bowiem objawy typowe dla innych schorzeń, z którymi zmaga się pacjent.

Nawet w przypadku wrodzonej niedoczynności tarczycy nie można mówić o sygnałach sugerujących, że pacjent może mieć poważniejsze problemy ze zdrowiem. Tu jednak rozpoznanie następuje wyjątkowo szybko, rutynowe badanie przesiewowe wykonywane u wszystkich noworodków urodzonych w Polsce pozwala bowiem na określenie stężenia TSH. Już na tym etapie zapadają zresztą decyzje dotyczące przyszłego leczenia małego pacjenta, zaniedbania w tym zakresie mogą bowiem skutkować nieprawidłowościami w rozwoju psychomotorycznego dziecka. Sygnałem alarmującym rodziców we wczesnym dzieciństwie może być towarzyszące dziecku nieustannie uczucie zimna, brak apetytu, powiększony obwód brzucha w połączeniu z częstymi zaparciami, opóźniony wzrost i wyrzynanie zębów.

W przypadku niedoczynności tarczycy rozwijającej się u pacjentów w wieku dojrzałym alarmujący powinien być przede wszystkim spadek aktywności intelektualnej, przybieranie na wadze pomimo prawidłowych nawyków żywieniowych, bóle mięśniowe, częste uczucie chłodu, zaparcia, a nawet wypadanie włosów, Niestety, w zdecydowanej większości przypadków mówimy o objawach, które możemy tłumaczyć stresująca pracą lub brakiem wypoczynku, są one więc lekceważone nie tylko przez niektórych lekarzy, ale również przez pacjentów. Zdecydowanie bardziej alarmujące objawy, takie, jak choćby „ślepota zmierzchowa” pojawiają się stosunkowo rzadko.

W przypadku części kobiet sygnałem alarmowym mogą być zaburzenia miesiączkowania, bywa zaś i tak, że niedoczynność tarczycy jest diagnozowana przy okazji poszukiwania przyczyn trudności z zajściem w ciążę.

Niedoczynność tarczycy może również dotykać osoby starsze. Tu sygnałem alarmowym jest przede wszystkim nagłe osłabienie pamięci występujące często w połączeniu z problemami ze słuchem, a nawet nastrojami depresyjnymi.


Przygotowano na podstawie: http://twojatarczyca.pl/niedoczynnosc-tarczycy/o-chorobie.html

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.